Home > Hyper-V 2.0, Sanallaştırma > Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 2

Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 2

            Makalemizin bu bölümünde Cluster kurulumuna geçeceğiz.Kurulum süresince 3 adet server 2008 r2 işletim sistemine sahip sunucumuz olacak.Kuracağımız cluster sistemini şekil ile gösterelim.

                  Node 1 – Node 2 ve ISCSI Software Target yazılımının yüklenecegi ISCSI sunucusunun üzerinde işletim sistemi olarak Server 2008 R2 bulunuyor.Nodelar ile ISCSI arasındaki networkun Public Networkten farklı olması tavsiye edilir.Eğer siz böyle bir production ortamı kuracaksanız Hyper-V hostları ile ISCSI sunucu arasını farklı bir networke koyun.Ben her ne kadar test ortamında işlem yapsam da public network olan 10.1.30.x lü network ile ISCSI networkunu ayırdım.Özetleyecek olursak;

Node 1
Public – 10.1.30.111
HeartBeat – 192.168.2.1


Node 2

Public – 10.1.30.112
HeartBeat – 192.168.2.2

ISCSI Sunucu

10.1.1.210

ISCSI sunucusu üzerindeki diskleri Hyper-V node larının ortak disk alanı olarak görebilmesi için Microsoft un yayınladıgı ISCSI Software Target yazılımını ISCSI sunucusu üzerine yüklememiz gerekir.Microsoftun bu yazılımı önceden ücretliydi ama bu yazılımı artık ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.Bu yazılımı kuracağınız işletim sisteminin kesin olarak Server 2008 olmasına gerek yok.Bu yazılım Server 2003 sistemi üzerine de kurulabilir.Eğer ISCSI yazılımını kuracağınız sunucu server 2008 ise bu linkten http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=19867 indirebilirsiniz.Eğer server 2003 işletim sistemi kullanacaksanız bu linkten http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=18986 indirebilirsiniz.Biz uygulamamızı server 2008 üzerinde çalıştıracağız.Evet şimdi 2008 için indirdiğimiz yazılımı ISCSI sunucusu üzerinde kuruyoruz.

Not:2003 ile 2008 sistemler arasında kurulum ve konfig işlemlerinde farklılıklar vardır.

Yazılımı kurmaya başlamadan önce sunucuyu domaine alıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz..

Next ile devam ediyoruz.

Kullanıcı sözleşmesini kabul edip Next ile devam ediyoruz.

Yazılımı hangi dizine kuracağımızı belirleyebiliriz.Default bırakabilirsiniz.Next ile kuruluma devam ediyoruz.

Microsoftun geliştirme programına katılmak isteyip istemediğimizi seçip Next ile devam ediyoruz.

Otomatik update isteyip istemediğimizi belileyip Next ile devam edip kurulumu bitiriyoruz.

Kurduğumuz bu yazılımı yukarıdaki şekildeki gibi açıp konfigurasyon işlemlerine başlayabiliriz.

             Şimdi kurduğumuz bu yazılım üzerinden Hyper-V hostlarına göstermek üzere yeni disk üniteleri oluşturalım.Ben sunucunun E diski üzerindeki  100GB lık alanı Hyper-V hostları için ayırdım ve E diski içerisinde VhdFiles adıyla bir klasör oluşturdum.Disk oluştururken bu klasörü gösterip devam edeceğim.

Yukarıdaki şekildeki gibi Devices üzerinde Create Virtual Disk diyerek disk oluşturmaya başlıyoruz.


E diski üzerinden yeni bir disk oluşturmak için Browse diyoruz.

E diski üzerinde oluşturulan VhdFiles dizinini seçiyoruz.Bu , hyper-V hostlarındaki sanal sunucuların disklerinin  VhdFiles içerisinde tutulacağı anlamına gelir.

VhdFiles dizinini seçtikten sonra yukarıdaki şekil karşımıza çıkıyor.Burada Disk1.vhd şeklinde ekleme yapmamız gerekiyor.İsminizi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

E diski üzerindeki 100 Gb lık alan yukarıdaki şekilde de gözüküyor.Bunun 90 GB lık olan kısmını Hyper-V hostları  için ayırdım.Next ile devam ediyoruz.

Tanımlama kısmında diskler için istediğiniz ismi verebilirsiniz.İsim verip Next ile devam ediyoruz.

       Yukarıdaki şekilde bizden , oluşturduğumuz VhdFiles diskine hangi sunucuların erişeceğini belirlememizi istiyor.Fakat Hyper-V tarafında ISCSI initator ile henüz hazırlık yapmadığımız için bu kısmı Next ile  geçiyoruz.

Finish ile disk oluşturma işlemini bitiriyoruz.

             Aslında disk oluşturma işleminin tam olarak bittiğini söyleyemeyiz.Şimdi de Quorum için bir disk alanı belirleyeceğiz.Bildiğiniz gibi Quorum alanı sayesinde Hyper-V hostları birbirleriyle haberleşerek ne yapmaları gerektiğini bilirler.Örnegin A hostu herhangi bir sebepden dolayı down durumuna düşerse bu bilgi Quorum alanına yazılır.Hyper-V hostları tarafından belirli aralıklarla kontrol edilen bu alan sayesinde B hostu down mesajını alır ve  down olan Hyper-V hostunun servislerini kendi üzerine alır.Böylece kesintisiz işleyiş devam eder.

Quorum için disk alanı belirlemeye başlıyoruz.

Oluşturduğumuz disk yukarıdaki şekilde ‘Virtual Disk 0 ‘ olarak  gözükmektedir.Devices üzerinden Create Virtual Disk diyerek Quorum için tekrar disk oluşturma işlemine başlayabiliriz.

Next ile devam ediyoruz.

Gelen ekrana browse diyerek aynı şekilde VhdFiles klasörünü seçiyoruz.OK ile devam ediyoruz.

             Gelen ekrandaki dizine yukarıdaki gibi Disk2.vhd diyerek Quroum diskine isim veriyoruz.Siz istediğiniz ismi verebilirsiniz ama bir önceki oluşturduğumuz disk ismi ile aynı ismi vermemeye dikkat edin.Next ile devam ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda oluşturacağımız Quorum diski için kota belirliyoruz.Ben Quorum için yeterli olacak olan  1 Gb lık alan ayırıyorum.Kotayı belirledikten sonra Next ile devam ediyoruz.

Quorum diski için isteğimize göre bir tanımlama giriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Yukarıdaki şekilde bir işlem yapmadan Next ile devam ediyoruz.Açıklamasını bir önceki disk oluşturma işleminde söylemiştim..

Finish butonu ile işlemimizi bitiriyoruz.

             Evet ISCSI sunucusu üzerinde 2 adet disk oluşturma işlemi gerçekleştirdik.Bunlardan biri Hyper-V hostları yani içerisinde ki sanal sunucular için diğeri ise Quorum diski için.Yaptığımız işlemlerin özetini aşağıdaki şekilde görebiliriz.

            Görüldüğü gibi Devices altında oluşturduğumuz diskleri ve ne kadar alan ayırdığımızı görebiliyoruz.Hemen alttaki şekilde ise Vhd dosyalarının E diski altındaki durumunu görüyoruz.ISCSI sunucusu üzerinde disk oluşturma işlemlerini bitirerek yazımıza artık son veriyoruz.Bir sonraki makalemizde Hyper-V sunucuları tarafına gidip oluşturduğumuz diskleri tanıtacağız.Yani diğer anlamda Hyper-V sunucuları ile ISCSI sunucusunu ISCSI Initator yardımı ile konuşturacağız.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: