Home > Hyper-V 2.0, Sanallaştırma > Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 3

Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 3

            Bir önceki makalemizde ISCSI sunucusu üzerinde ISCSI Software Target yazılımını kullanarak Hyper-V hostlarının kullanabilmesi için diskler oluşturmuştuk.Bu makalede ise Hyper-V hostları tarafındaki ISCSI Initator ile Hyper-V hostları ile ISCSI sunucusunu görüştüreceğiz.Şu anda ISCSI sunucusu üzerinde ayrılmış diskler bulunuyor fakat ISCSI sunucusu bunu kimin için ayırdığını bilmiyor.Biz de Hyper-V hostları olarak ISCSI sunucusu üzerindeki disklere talip olacağız:).

ISCSI sunucu ve Hyper-V hostlarının Ip bilgilerini tekrar hatırlayalım.

ISCSI sunucusu – 10.1.1.210
Hyper1 – 10.1.30.111
Hyper2 – 10.1.30.112

          Hyper-V hostlarının isimlerini sırasıyla Hyper1 ve Hyper2 olarak verdim.İşlemlere başlamadan önce Hyper-V hostlarımızı domaine almamız gerekiyor.Domaine alınma işlemi bittikten sonra artık ISCSI Initatorü açıp işlemlerimize başlayabiliriz.ISCSI Initator Windows Server 2008 de otomatik olark kurulu gelir.Ayrıca bir role ya da feature olarak yüklemenize gerek yoktur.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Administrative Tools içerisinden ISCSI Initatoru açıyoruz.

ISCSI Initator servisinin şimdi ve her makine açılışında otomatik olarak başlaması gerekitği uyarısı ile karşılaşıyoruz.Onaylayarak işlemimize devam ediyoruz.

Bu ekranda ISCSI sunucusun nerede olduğunu sisteme göstermemiz gerekiyor.Discovery tabında Discover Portal butonuna basıyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

 Ip adresi olarak ISCSI sunucun ipsini yazıyoruz.ISCSI sunucusu ile hostlar haberleşirken 3260 portunu kullanırlar.Eğer sunucular arasında port bazlı bir kısıtlamanız var ise ya da firewall açık ise Exception olarak bu porta izin vermeniz gerekecektir.Ip adresini yazdıktan sonra Ok ile devam ediyoruz.

Gördüğünüz gibi Target portals kısmında ISCSI sunucusu tanımlandı.Ok ile discover işlemini bitiryoruz.

Aynı işlemleri Hyper2 sunucusu içinde gerçekleştireceğiz.

Evet bu işlemleri yaparak Hyper-V hostları tarafında ISCSI sunucusu üzerindeki disklere talip olduğumuzu bildirdik.Şimdi ISCSI sunucusu tarafında isteğe cevap vereceğiz.Tekrar ISCSI sunucusu tarafına geçip ISCSI Software Target yazılımını çalıştırıyoruz.

ISCSI Target üzerinden Create ISCSI Target ile gelen bir disk talebi varmı diye kontrol edeceğiz.

Next ile devam ediyoruz.

Yukarıda gözüktüğü gibi  ilk olarak Hyper1 hostuna atama yapacağım için HyperN1 ismini verdim.Next ile işleme devam ediyoruz.Karşımıza çıkan ekranda browse butonuna tıkladığımızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

Yukarıdaki ekranda gelen disk taleplerini görebiliriz.Biz bir önceki makalemizde Hyper-V hostlarından disk talebi yaptığımız için bu hostlar gözüküyor.Ben buradan ilk olarak Hyper1 hostunu seçip Ok ile devam ediyorum.

Seçtiğimiz Hyper1 hostu gözüküyor.Next ile devam ediyoruz.

Finish diyerek Hyper1 hostunun disk talebini işleme alıyoruz fakat henüz disk atama işlemini gerçekleştirmedik.Şimdi aynı işlemi Hyper2 sunucusu içinde yapıyoruz.

ISCSI Target üzerinden Create ISCSI Target diyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Sunucuyu bu sefer Hyper2 hostu ile görüştüreceğim için belirleyici bir isim veriyorum.Siz tabi kendi istediğiniz tanımlama ismini verebilirsiniz.İsmi verip next ile devam ediyoruz.

Gelen ekrana browse ile tıkladıktan sonra bu sefer Hyper2 hostunu seçip ok ile devam ediyoruz.

Seçim yapıldıktan yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşırız.Next ile devam ediyoruz.

Finish ile Hyper2 hostunun disk talebini ISCSI sunucusuna gösterme işlemini bitiriyoruz.

Evet Hyper1 ve Hyper2 hostlarının disk taleplerini ISCSI sunucusu tarafında gördük.Eğer tanımlama işlemlerini düzgün bir şekilde yaptıysanız aşağıdaki gibi bir ekran görmeniz gerekir.

Gördüğünüz gibi ISCSI Targets üzerinde  HyperN1 ve HyperN2 olarak az önce yaptığımız tanımlamalar gözüküyor.Dikkat ettiyseniz henüz diskleri bu hostlara tanımlamadık.Bir önceki makalemizde hatırlarsanız , biri Quorum diğeri de Hyper-V hostları için 2 adet disk ayırmıştık.Şimdi disk tanımlama işlemine başlayalım.

İlk olarak Hyper1 hostuna diskleri atayalım.

HyperN1 target isminin properties kısmına giriyoruz ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

Virtual Disk tabına gelip Add butonu ile diskleri aşağıdaki gibi görüyoruz.

İki diskide seçip devam ediyoruz.

Gördüğünüz gibi diskleri tanımladık Ok ile işlemi bitiriyoruz.Hyper1 hostuna disk atama işlemini bitirmiş bulunuyoruz.

Aşağıdaki şekilde Devices altında diskleri görüyoruz.Disklerde Acecess By olarak  şu anlık sadece HyperN1 olduğunu görüyorsunuz.

Hyper2 hostu içinde disk atama işlemini tamamladık.Bunu aşağıdaki şekilde de görebiliriz.

Bu makalede Hyper-V hostlarının ISCSI sunucusu ile haberleşmesini ve ISCSI üzerindeki disklerin Hyper-V hostlarına nasıl atandığını gördük.Sonraki makalede Hyper-V hostları tarafına geçip burada tanımlanan diskleri tanımlayacağız ve cluster kurma işlemine geçeceğiz.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: