Home > Hyper-V 2.0, Sanallaştırma > Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 4

Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 4

            Bir önceki makalemizde ISCSI sunucusu tarafında işlemler yapmıştık.Sunucu üzerindeki ISCSI Software Target sayesinde Hyper-V hostlarından gelen disk isteklerini cevaplamış ve disk atamalarını gerçekleştirmiştirk.Bu makalemizde ise Hyper-V hostları üzerinde çalışacağız.Kabul edilen disk taleplerini Hyper-V hostlarına göstereceğiz ve failover cluster kurulumuna geçeceğiz.Hyper-V kurulumundan ayrıca bahsetmeyeceğim.Hyper-V kurulumunu yaptığınızı varsayıyorum.


HYPER1 SUNUCU İŞLEMLERİ

Öncelikle Hyper1 üzerinde Failover Cluster kurulumun yapalım.Server Manager üzerinden Feautures kısmına geliyoruz.

Yuklarıdaki şekildeki gibi Faiolver Cluster özelliğinin yanında MultiPath I/O özelliğini de sisteme yüklüyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Install ile kurulum işlemini başlatıyoruz.

Eğer kurulumu başarılı bir şekilde yaptıysanız yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

Evet Failover Cluster kurulumunu yaptıktan sonra artık  ISCSI sunucuda ayrılmış olan diskleri sunucumuza gösterebiliriz.Bunun için ISCSI Initatorü tekrar açıyoruz.

Targets tabına baktığımızda ilk başta herhangi atanmış bir volume bilgisi göremiyoruz.Halbuki ISCSI sunucusu tarafında Hyper-V nin disk isteğini kabul etmiştik.

Bu bilgileri görebilmek için Refresh butonuna basıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.

Refresh ettkiten sonra Volume bilgisi geliyor fakat Status olarak inactive gözüküyor.Status bilgisinin connected olması gerekir.Bunun için Connect butonuna basıyoruz.

Gelen ekrana Target Name bilgisini görüyoruz ve Ok ile onaylıyoruz.

Status bilgisi Connected oldu.Son olarak Auto Configure yapmak için Volumes and Devices tabına geliyoruz.

Auto Configure butonuna bastıktan sonra şekilde gözüktüğü gibi bu hosta bağlanan diskleri görebiliriz.Şimdi Disk Management üzerinden disklere baktığımızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyor olmamız gerekir.

Görüldüğü gibi sanal sunucuların tutulacağı Vhd diski ile Quorum bilgisinin tutulacağı disk Hyper-V hostuna map olmuş durumda.Artık Hyper-V hostu bu diskleri kendi diskiymiş gibi kullanabilecek.Şimdilik diskleri yapılandırmıyoruz.Konfigurasyonlar yapılırken sırası gelince konfigure edeceğiz.

HYPER2 SUNUCU İŞLEMLERİ

Hyper1 hostu için yaptığımız işlemleri Hyper2 içinde yapacağız.Açıklama yapmadan resimlerle işlemleri bitireceğiz.Disk tanımlama kısmına geçiyoruz.
Hyper1 ve Hyper2 hostlarındaki disk tanımlama işlemlerini bitirdikten sonra sıra geldi cluster yapısını oluşturmaya.Konfigurasyonu tek host üzerinde yapmamız yeterli olacaktır.Her iki node üzerinde de işlem yapmaya gerek yoktur.Kuruluma başlıyoruz.

Administrative Tool içerisinden failover Cluster konsolunu açıyoruz ve yukarıdaki ekranda gözüktüğü gibi Create Cluster diyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Cluster sistemini hangi sunuculara uygulayacağımızı belirliyoruz.Biz burada Hyper1 ve Hyper22 sunucularını Browse ile bulup ekliyoruz.Next ile devam ediyoruz.

Kuruluma başlamadan önce cluster ile ilgili ön koşulları doğrulamakta fayda var.Zaten sistem bizi bunun için yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi uyarıyor.Validate işlemi yaparak kurulumdan önce herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık var ise bunu önceden görüp düzeltebiliriz.Yes ile validate işlemini onaylıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Run All Tests diyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Validate işlemini bitiriyoruz ve Next ile Cluster kurulumuna devam ediyoruz.En son Hyper-V hostlarını seçmiştik.

Burası önemli.Cluster için bir isim ve Ip tanımı yapmamız gerekiyor.Cluster ismine HyperCluster diyelim.Bu isim Active Directory tarafında domaindeki bir bilgisayar hesabı olarak gözükecektir.Bundan dolayı ismi verirken dikkat edin.Ip olarak Public Networkümüzden kimsenin kullanmadığı bir Ip veriyoruz ve bu bizim Clusterımızın Ipsi oluyor.Bu durmda;

Cluster Ip — 10.1.30.211
Cluster Name — HyperCluster

Yukarıdaki cluster bilgileri ekranını da Next ile geçiyoruz.

Kurulum işlemimiz sona erdi.Şimdi konfig işlemine başlayacağız.Zaten üstteki şekilde de Cluster üzerinde henüz bir konfig işleminin olmadığı uyarısı veriliyor.Şu durumda Cluster yapısı kuruldu ama cluster üzerinde herhangi bir servis tanımlanmadı.Servis tanımlamadan önce yani Hyper-V servisini cluster içine sokmadan önce Quorum konfigurasyonunu yapalım.

Quorum Konfigurasyonu

Quorum failover cluster yapılarda kullanılan bir sistemdir.Her cluster yapısında Quorum yapısı kullanılmaz.

Sunucuların herhangi birindeki disk durumuna bir bakalım ve Quorum için atadığımız diski yapılandıralım.

Hatırlarsanız Quroum için 1 GB lık disk ayırmıştık.İlgili diski önce initalize ediyoruz.

Quorum diskinin olduğu Disk5 i check ediyoruz ve Ok ile devam ediyoruz.

Diskte kullanmak istediğimiz miktarı girip devam edelim.Ben 1 Gb lık kısmınıda kullanacağım.

Quorum diski için harf tanımlıyoruz ve devam ediyoruz.

Diske herhangi bir isim verebilirsiniz.Diski biçimlendirmek için Next ile devam ediyoruz.

Finish ile biçimlendirmeyi bitiriyoruz.Şimdi konsoldaki Storage sekmesine bir göz atalım.

Storage kısmına disk eklemek için Add a disk diyoruz ve az önce yapılandırmasını yaptığımız Quorum diskini gösteriyoruz.

Artık  Quorumu yapılandırabiliriz.Konsolu açıyoruz.


More Actions ve Configure Cluster Quorum Settings ile Quorum yapılandırmasına başlıyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

İkinci seçeneği seçerek Next ile devam ediyoruz.

Az önce ‘Add a Disk’ diyerek  konsol üzerinden eklediğimiz Quorum diskini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Konfigürasyonun başarılı bir şejkilde yapıldığı uyarısını aldıktan sonra Finish diyerek yapılandırmayı bitiriyoruz.

Evet clusterı oluşturduk , nodları ekledik , Quorum yapılandırmasını yaptık, fakat hangi uygulamayı clustera sokacağımızı belirlemedik.Biz Hyper-V cluster yapacağımız için şimdi Hyper-V servisini cluster yapısına sokacağız.Şu durumda Hyper-V üzerinde çalışan herhangi bir sanal makine yok.İki şekilde sanal makine oluşturma işlemi yapacağız.İlkinde Cluster konsolu üzerinden oluşturacak böylece doğrudan cluster olarak çalışmasını sağlayacağız.İkincisinde daha önceden hostlardan birinde oluşturulmuş olan sanal makineyi cluster içine sokacağız.

İlkinden başlayalım.Cluster konsolunu açıyoruz.

Yukarıda gözüktüğü gibi yeni bir servis olarak sanal makine oluşturmaya başlıyoruz.Sanal makineyi hangi Hyper-V clusterında oluşturmak istediğimizi belirliyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Sanal makine için konsol üzerinde gözüken herhangi bir isim verin.Ben server2003 verdim.Bu sanal makinenin nerede tutulacağını belirleyeceğiz.ISCSI sunucusu üzerinde oluşturduğumuz 90 GB lık alanı göstermemiz gerekiyor.Bu alanı daha önce Hyper1 hostu üzerinde yapılandırmamıştık.Sadece Quorum için olan 1 GB lık alanı Hyper1 üzerinde yapılandırmıştık.90 Gb lık olan alanıda Hyper1 hostu üzerinde yapılandırdım ve harf olarak da F atadım.Bu diski daha sonra Cluster konsolu üzerinden ‘Add a Disk’ diyerek ekledim.Bu işlemleri Hyper1 üzerinde Quorum diski için yapmıştım , bundan dolayı fazla ayrıntıya girmiyorum.F diskini içerisine Server 2003 isimli bir klasör oluşturdum ve yukarıda şekilde oluşturduğum sanal sunucuyu bu klasör içerisine koydum.

Sanal makine oluşturma işlemini tamamladık.Şimdide ikinci senaryomuzu gerçekleştirelim.İkinci senaryomuzda Hyper1 üzerinde çalışan bir sanal makineyi cluster yapacağız.Aşağıdaki şekile bir göz atalım.

Server2003 isimli sanal makineyi az önce Cluster konsolu üzerinden oluşturmuştuk.Hyper1 Manager üzerinde görüldüğü gibi Server 2008 isimli başka bir sunucu vardır.Bu sunucuda F diski içerisinde yer almaktadır.Şimdi bu sunucuyu cluster yapısına sokalım.

Şekilde gözüktüğü gibi az önce oluşturduğumuz sanal sunucu gözüküyor.Bu sunucunun aktif olarak çalışıtğı host Hyper1 hostudur.Çünkü sanal makineyi oluştururken bu hostu seçmiştik.Şimdi varolan bir sanal makineyi yapıya koyacağız.

Service and Application kısmından ‘Configure a Service or Application’ diyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

High availability olark hangi servisi seçeceğimizi yukarıdaki şekilden seçiyoruz.Biz sanal makineyi seçiyoruz.Burada farklı uygulama servisleride seçilip cluster yapılabilir.

Devam etmek istediğimizde karşımıza sadece cluster yapısına alabileceğimiz Server2008 sunucus çıkıyor.Diğer sunucu olan server2003 sunucusu zaten cluster yapısında olduğundan onu göstermedi.Server 2008 i seçmek istediğimizde buna izin vermiyor.Bunu sebebi sunucusun açık olmasıdır.Sunucuyu kapalı halde cluster yapısına alabildiğimiz için kapatıyoruz.

Sunucuyu shut ettikten sonra checkboxı seçebiliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Next ile yapacağımız işlemi doğruluyoruz.

Sanal sunucumuzun başarılı şekilde High Availability hale geldiği yazısını gördükten sonra Finish ile işlemi bitiriyorum.

Service and Application içerisinde clustera dahil edilen sanal sunucular gözüküyor.Server2008 sunucusunu cluster yapısına koyarken kapattığımız için stop durumda bekliyor.Konsol üzerinden start komutuyla sunucuyu başlatabiliriz.

Hyper1 hostu üzerindeki disk durumuna bir bakalım.

Diskler şekilde gözüktüğü gibi ve ulaşılabilir durumda.Hyper2 sunucu tarafına bakacak olursak;

Hyper2 tarafındaki diskler ise şu anda Reserved durumda ve ulaşılamaz.Bunun nedeni aktif olarak çalışan hostun Hyper1 olması.Hyper1 hostunun down olması durumunda sunucular Hyper2 hostuna taşınır ve diskler ulaşılabilir hale gelir.

Şimdilik bu kadar yeterli.Kurduğumuz clusterın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını bir sonraki makalemizde kontrol edeceğiz.

 1. 14 June 2013 at 08:59

  Much agreed. I learn a little something totally new and challenging on pages I
  come upon on https://mustafagokcelik.com/2012/01/31/hyper-v-failover-cluster-kurulumu-4/ every day.

  It’s always helpful to study posts from other authors and incorporate things from other blogs.

 2. 14 June 2013 at 12:06

  I’ve been browsing online more than two hrs today, and after seeing you
  on https://mustafagokcelik.com/2012/01/31/hyper-v-failover-cluster-kurulumu-4/,
  I certainly haven’t encountered any enjoyable posts such as yours. In my opinion, if all web site developers and blog writers produced great content material as you did, the internet will be a lot more useful than at any time before.

 3. 13 July 2013 at 20:45

  Superb information right here. I’m Jim from Hengersberg, Germany and I am so thankful to have seen this blog. By the way, I’d
  love to get in touch with you. Perhaps we could exchange emails?

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: