Home > Hyper-V 2.0, Sanallaştırma > Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 5

Hyper-V Failover Cluster Kurulumu – 5

            Makale serimizdeki önceki 4 makalede Hyper-V Failover Cluster Kurulumu için gerekli hazırlıkları yapmış , cluster kurulumunu gerçekleştirmiştik.Bu makalede ise kurduğumuz bu clusterın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz.Kontrol ederken 2 değişik işlemden bahsedeceğim.Bunlar;

1-Quick Migration
2-Live Migration


Quick Migration adından da anlaşılacağı üzere hızlı taşıma anlamına gelmektedir.Quick Migration işlemini biz el ile tetiklersek bu planlı bir migration olur.Farklı nedenlerden dolayı Hyper-V hostlarından biri down olursa sunucular otomatik olarak diğer noda geçer ki bu plansız bir migration olur.Her iki durumda da node üzerindeki sanal sunuculara erişim bir süre kesilir.Bahsettiğim bu kesinti süresi aşağıdaki ölçütlere göre farklılık gösterir.

1-Sanal Makinelere atanan RAM miktarı
2-Hyper-v hostları ile storage ya da ISCSI sunucu arasındaki bağlantı tipi
3-Storage üzerindeki diskin tipi

Quick Migration yapılırken önce migration yapılan node ‘saved state’  durumuna gelir.Bu sanal sunucuların o anki durumunun bir imajı olarak düşünebilirsiniz.Saved State durumundaki node bu durumunu BIN ve VSV doaylarına kayıt eder.Daha sonra bu dosyalar diğer noda taşınır ve bu sayede sanal makineler  diğer node üzerinde kaldığı yerden devam eder.Taşınma süresine etki eden RAM miktarı BIN dosyasına kayıt edilir.Sanal sunucuya verilen RAM miktarı ne kadar fazla ise BIN dosyasının boyutu o kadar büyük olur ve haliyle taşınma süresi uzar.

Quick Migration ile Live Mşgration arasındaki en önemli fark erişimin kesilmesi durumudur.Quick Migration da erişim bir süre kesilirken Live Migration da erişim kesintisiz bir şekilde devam eder.Live Migration Server 2008 R2 ile gelen bir özelliktir.Default olarak sadece bir sanal makine live migration ile taşınabilir.Mesela Hyper nodda birden fazla sanal sunucu var ise default durumda cluster üzerinde Live Migration işlemi yapamazsınız.Bu işlemin yapılabilmesi CSV adı verilen Cluster Shared Volume özelliğinin enable edilmesi ve birtakım işlerin yapılması gerekir.Bu konutya burada değinmeyeceğim çünkü CSV başlı başına bir makale konusudur.

Şimdi test işlemini başlayalım.

1-Planlı Migration

Diyelim ki nodlardan birinin bakıma ihtiyacı var ve donanımsal olarak RAM takviyesi yapılması gerekiyor.Bunun için hostun kapatılması gerekiyor.Sonuçta biz hostu bilerek kapatacağımız için planlı migration yapacağız.Migration işlemine başlamadan önce hostlarımıza bir göz atalım.

Hyper1 hostunun disklerine baktığımızda Quorum ve VhdDisks lerinin Hyper1 üzerinde olduğunu görüyoruz ve bu diskler ulaşılabilir durumda.Yani owner olark Hyper1 aktif durumda.

Yukarıdaki şekilde ise Hyper2 hostunun disk durumu var.Gördüğünüz gibi sadece system diski gözüküyor.Quorum ve VhdDisks şu anlık gözükmüyor.

Hyper1 ve Hyper2 hostundaki Hyper-V Manager a baktığımızda çalışan sanal sunucuların Hyper1 hostu üzerinde olduğunu görebiliyoruz.

Son olarak cluster üzerindeki Storage kısmına bakalım.

Cluster Disk1 olan Quorum diski ile Cluster Disk2 olan VhdDiks in ownerı olark Hyper1 gözüküyor.

Şimdi migraiton işlemine başlayalım.

Planlı olark migration işlemini yukarıdaki gibi başlatıyoruz.

Yukarıdaki şekilde gözüktüğü gibi sanal sunucular kendini save moda alıyor ve bütün sessionlar kapatılıyor.Bu işlem yapılırken sunucuların o anki durumunu bildiren işlemler VSV ve BIN dosyalarına kaydediliyor.

Evet sunucular saved moduna alındı ve VSV-BIN dosyaları diğer sunucuya kopyalanmaya başlandı.Bu süreç içerisinde bir kesinti meydana gelecektir.

Taşınma işlemi bitti ve artık diğer nodda sunucular başlatılıyor.Artık sunucuların sahibi Hyper2.

Şekilde gözüktüğü gibi sunuclar start edildi.Şimdi de cluster üzerindeki disk bilgilerinin olduğu Storage kısmına bir bakalım.

Şekilde de gördüğünüz gibi Cluster Disk1 yani Quorum diskinin ownerlığı değişmedi ve hala Hyper1 gözüküyor.Oysaki biz Hyper2 noduna migration işlemi yapmıştık? Planlı migration işleminde Quorum diskinin sahipliği değişmez.

Şimdi migration sonrası disk durumlarına hostlar üzerinden bakalım.

Gördüğünüz gibi Hyper1 üzerindeki sanal sunucuların bulunduğu VhdDisks diski Hyper2 noduna kaymış durumda.

Yukarıdaki şekilde de Hyper-V Managerlara baktığınızda çalışan 2 sunucununda Hyper2 üzerinde olduğunu görebilirsiniz.

2-Plansız Migration

Herhangi bir neden den ötürü Hyper1 sunucusunun down olduğunu düşünelim ve sistem admini olarak siz o arada uyuyor ve muhtemelen güzel bir rüya görüyor olabilirsiniz:) Eğer o rüyadan uyanmak istemiyorsanız plansız migration tam size göre.Ürün satıcıları gibi konuştum idare edin:).

Şu anda bütün sunucuların hyper1 nodu üzerinde olduğunu düşünün.Ben manuel olarak Hyper1 nodunun elektriğini aniden kesiyorum ve durumu Hyper2 üzerindeki Cluster Konsolundan takip ediyorum.

Evet gördüğünüz gibi Hyper1 nodu down durumunda ve ownerlığı Hyper2 nodu alarak sanal sunucuları başlatıyor.

Şimdi Hyper1 nodunu tekrar başlatalım.

Hyper1 nodunu tekrar başlatııktan sonra sunucular otomatik olarak tekrar Hyper1 noduna geçmez.Eğer böyle birşey yapmak istiyorsanız tekrardan manuel olarak geri migration yapmalısınız.Burada dikkatinizi çekmek istediğim başka bir nokta var.Cluster Disk1 yani Quorum diskinin planlı migration sırasında yer değiştirmediğini söylemiştik.Plansız migration sırasında ise Quorum diski de yer değiştirir.Görüdğünüz gibi hyper1 nodunu kapattıktan sonra Quorum diski Hyper2 üzerine geçti.

Live Migration

Makalenin başında söylediğim gibi Quick Migrationdan en büyük farkı kesintinin olmamamsıdır.Şu anda cluster üzerinde aktif olarak çalışan 2 adet sunucu var.CSV(Cluster Shared Volume) konfigurasyonunu yapmadığım için Live Migration sırasında hata verecektir.Yine de görmekte fayda var.

Gördüğünüz gibi sadece bir virtual makine desteğinin olduğunu söylüyor.CSV başka bir makale konusu.Burada CSV yapısına girmeyeceğim.

Evet makale serimizi burada sonlandırıyoruz.Beş bölümde Hyper-V Failover Cluster kurulumunu bitirmiş olduk.Cluster hazırlık aşamasını ve konfigurasyonları görmek için diğer makalelere bakabilirsiniz.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: