Home > Genel > Windows 7 ve Server 2008 R2 Üzerinde SysPrep ile SID Değiştirme

Windows 7 ve Server 2008 R2 Üzerinde SysPrep ile SID Değiştirme

            Bu yazımızda W7 ve Server 2008 işletim sistemlerinde SID değişimini nasıl yapıldığına bakacağız.SID(Security Identifiers) oluşuturulan bilgisayar ya da kullanıcı-grup hesapları için özel bir tanımlama sistemidir.Nasıl ki insanlar TC Kimlik Numaraları ile karakteristik bir özellik taşırlar ve bu numarayla bütün işlerini gerçekleştirebilirler, makineler de bu SID numaralarıyla karakteristik özellik taşıyıp sistem içindeki işleyişini sürdürebilirler.

Örnek bir SID numarası aşağıdaki gibidir.

S-1-5-21-1546774503-287455697-458715398-2012

SID numarasını aşağıdaki gibi de bölebiliriz. S-1-5-21-A1-A2-A3-RID SID numaralar NT sistemler ile kullanılmaya başlanmıştır.Burada S-1-5-21 NT sisteminden gelen ön eklerdir.Eğer ortamda bir etki alanı var ise A1-A2-A3 numaraları oluşturulur ve bu numaralar ilgili etki alanaındaki tüm objelerde bu numralar aynı olur.Objeye karakteristik özellik veren numara RID (Relative Identifier) numarasıdır.

SID içeriği? 1-Üzerinde bulunduğu işletim sistemi versiyonu 2-Ağ ile ilgili Fiziksel aparatların MAC adresleri 3-Eğer bir domain yapısı içinde ise bu etki alanındaki yetki düzeyleri 4-Bilgisayar İsmi

SID ile ilgili bilgilerden sonra şimdi işletim sistemi üzerinde SID numarasının nasıl değiştiğine bir bakalım. İmaj alma eskiden beridir kullanılan bir teknolojidir ve özellikle büyük yapılarda oldukça fazla kullanılır.İmaj alma ve geri dönme işlemi sürecinde kullanılan metodlarda SID numarasını  değiştirilmesi gerekir.Tabi bazı geri dönüş metodlarında (Acronis) SID numarası otomatik değiştirilir.SID numarasının değişmediği durumlarda manuel müdahele gerekir.Xp ve Server 2003 sistemlerde ‘NewSid’ toolu ile SID numarasını değiştirebiliyorduk.Server 2008 ve W7 ile birlikte bu tool işimizi görmez hale geldi.Bunun yanı sıra işletim sistemlerinin çökmesine neden olduğu durumlar bile oldu.W7 ve Server 2008 işletim sistemleri üzerinde SID yi değiştirmek için sysprep yöntemini kullanacağız.

İlk olarak  c:\windows\system32\sysprep   yoluna ulaşıyoruz.

sysprep.exe yi çift tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

Default olarak Generalize checkboxı işaretli gelmez.Bunu işaretleyip Ok ile sistemi reboot ediyoruz.

‘sysprep is working’ şeklindeki bir pencereden sonra sistem yeniden başlatılacaktır.

Yeniden başlatmadan sonra aşağıdaki ekran ile başlayan bazı bilgileri tekrar girmeniz istenir.

Zaman-Klavye-Ülke ve Dil Bilgilerini girdikten sonra artık sistem üzerinde tekil bir SID numarası oluşturulur.

  1. 14 June 2013 at 09:00

    I’m studying at Iowa State University and I wish to voice my appreciation for your help toward students who seek help with this one topic. You have put in an significant level of dedication into these solutions, and it has enabled people in our field to obtain great benefits. Your useful help and advice will mean much to me and much more to my peers.

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: