Home > Active Directory, Server 2008 > Windows Server 2008 R2-W7 Offline Domain Join

Windows Server 2008 R2-W7 Offline Domain Join

            Bu yazımızda Windows Server 2008 R2 ile hayatımıza giren bir özellik olan Offline Domain Join konusuna değineceğiz.Server 2003 SP1-SP2 ve 2008  domain yapılarında bir client makineyi domaine katabilmek için mutlaka domain controller makinesine ulaşması gerekiyordu.Windows Server 2008 R2 domain yapısında ise domain controller ve Client makineler arasında networksel iletişim yoksa bile client makine domaine alınabiliyor.

Bu işlemi gerçekleştirmek için önce domain controller tarafında girilen bir komut ile ilgili computer hesabı oluşturulur.Bu işleme ‘Provisioning’ adı verilir.Daha sonra bu komut üzerinden aldığımız .txt uzantılı dosyayı client tarafına taşıyarak yine bir komut ile işleyerek domaine alma işlemi gerçekleştirilir.Yani bugün domain tarafında tanıttığımız client makineyi 3-5 gün sonra domaine alabiliriz.İşlemlerimizi zamandan bağımsız yapabiliyoruz.

Bu özelliği kullanarak zamandan oldukça tasaruf edebiliriz.İmajı alınmış olan bir çok makineyi datacenterımızın içine gömdükten sonra makineler açılır açılmaz bu özelliği kullanırsak tekrar client makineleri restart etmeden domaine almış oluruz.Bu süre tek makine için fazla olmasa da birden çok makine için hatırı sayılır bir rakama ulaşabilir.Bunun haricinde yeni bir domain yapılandırması ya da iletişimin kesildiği zamanlarda da bu özellik kullanılabilir.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için client makiensinin W7 ve domain makinesinin Windows Server 2008 R2 olması gerekir.Tabi ki forest ve domain levelinizin Windows Server 2008 R2 olması gerekir.Kontrol için Active Directory domains and Trusts a bakınız.

Şimdi yapılması gereken işlemleri adım adım gösterelim.Önce w7 makinemize bakalım.Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi makine workgroupda.Makinemizin host adı da W7 olarak gözüküyor.Bu bize domain controller tarafında işlem yaparken gerekecek.

İşlemimizin gerçekçi olması için W7 makinesinin ethernetini disable ediyorum ve domain controller ile haberleşmesini engelliyorum.

Şimdi domain controller tarafına geçelim.

Şekilde gözüktüğü gibi djoin komutunu kullanacağız.Djoin den sonra help ile ilgili komut ile ilgili yardım alabilirsiniz.Djoin komutu ile birlikte 4 parametre kullanılır.Şimdi kullanacağımız komuta bakalım.

djoin.exe /Provision /Domain yktest /Machine W7 /SaveFile C:\OffDomainJoin.txt komutu ile W7 isimli bir client makinenin yktest domaininde provisionu alınıyor ve bu bilgiler C nin içinde OffDomainJoin.txt dosyasının içine atılıyor.

Domain tarafında işimiz bitti.Şimdi client tarafına geçiyoruz.Tabiki client tarafına geçerken yanımıza OffDomainJoin.txt dosyasını almayı unutmuyoruz. Bu dosya client tarafında bir yere koyalım ve client tarafındaki komutu aşağıdaki gibi çalıştıralım.

djoin.exe /RequestOdj /LoadFile C:\OffDomainJoin.txt /WindowsPath %systemroot% /LocalOS komutu ile domain tarafında alınan provision client tarafında yükleniyor ve client makine .txt dosyasından aldığı bu bilgilerle domaine alınmış oluyor.

Makineyi yeniden başlatarak domaine alınma işlemini tam olarak bitiriyoruz.Başka bir yazıda görüşmek üzere esenkalın:).

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: