Home > Hyper-V 3.0, Sanallaştırma > Windows Server 2012 ile Hyper-V 3.0 Kurulumu

Windows Server 2012 ile Hyper-V 3.0 Kurulumu

            Windows Server 2012 işletim sistemi birlikte gelen Hyper-V 3.0 birçok yeni özelliğini de beraberinde getirdi.Ayrıca bu yeni ve kullanışlı özellikler ücrete tabi değil.Gerçi karşısında VMEsx gibi bir dev varken pazara katılabilmesi için bu tür teknikler uygulaması kaçınılmazdır.Windows Server 2008 ve R2 ile gelen Hyper-V 2.0 sanallaştırma alanında küçük ve orta ölçekli yapılarda iş görür nitelikteydi.O zamanlarda VMEsx ile rekabet etmesi oldukça zordu.Hyper-V 3.0 ve yeni özelliklerine   baktığımız zaman durumun değiştiğini görebiliriz.Hyper-V 3.0 ile birlikte artık büyük ölçekli sistem yapıları da sanallaştırma altyapısını Hyper-V ye gönül rahatlığıyla taşıyabilir.Windows Server 2012 ile birlikte gelen Hyper-V 3.0 yine önceden olduğu gibi Role olarak yükleniyor.Hyper-V 3.0 kurulumuna bir bakalım.

Öncelikle yeni Server Manager ımızı açıyoruz ve Local Server üzerinden “Add Roles and Features” ile kurulum adımlarına başlıyoruz.Yeni Server manager ile birlikte artık tek sunucu üzerinden diğer Server 2012 sunucularına da Roles ya da features yükleyebildiğimiz için aşağıdaki şekilde “All Servers” diye bir sekme görüyoruz.Eğer başka bir uzak sunucuya role ya da feature yüklemek istersek öncelikle bu uzak sunucuyu sisteme tanıtmak gerekir.Tanıtılan uzak sunucular “All Servers” içinde yer alır.

Alt ekrandaki birtakım güvenlik uyarıları ve hatırlatmaları Next ile geçiyor ve devam ediyoruz.

Gelen aşağıdaki ekranda 2 tip kurulum senaryosu mevcut.Bunlardan bir tanesi role ya da özellik bazlı ki biz buradan Hyper-V kurulumunu yapacağız,diğeri ise scneario tabanlı yani sadece remote desktop servislerine hizmet veren kurulum tipidir.


Üst ekranda “Role -based or feature-based Installation” seçeneğini seçerek next ile devam ediyoruz.


Server 2012 ile birlikte Server Grupları oluşturup uzak serverlara role ya da özellik yükleyebileceğimizi söylemiştir.Eğer uzak bir Server 2012 eklemiş olsaydık üst ekranda eklediğimiz server da hözükecekti.Biz şu durumda sadece local makineye Hyper-V yükleyeceğimiz için sunucu havuzumudaki lokal makineyi seçip Next ile devam ediyoruz.Burada başka bir güzel özellik ise role ya da özelliği illa ki bir sunucuya değil .vhd diskine yükleyebilmemiz. Seçtiğimiz herhangi bir .vhd diskine de bu role ve features ı yükleyerek ilgili .vhd diskine sahip ya da daha sonra sahip olacak sunucuya da bu role ve features ı yüklemiş oluruz.Yalnız bu .vhd diskinin offline olması gerekliliğini unutmayalım.


Yukarıdaki karşımıza çıkan ekrandan Hyper-V kutucuğunu seçer seçmez aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

Hyper-V rolünün yüklenebilmesi için gerekli olan features ları yukarıda görüyorsunuz.”Add Features” diyerek bu özelliklerin yüklenmesini sağlıyoruz.


Eğer Hyper-V rolünü yükleyeceğiniz sunucuda BIOS daki virtualization özelliği açık değilse yukarıdaki hatayla karşılaşırsınız.BIOS a gidip bu özelliği aktif ettikten sonra kuruluma devam edebilirsiniz.


BIOS üzerinden Virtualization özelliğini aktifledikten sonra hata ekranını geçiyor ve Next ile devam ediyoruz.


Gerekli olan features ları zaten önceki ekranda yükle dediğimiz için burada ayrıca herhangi bir features seçmiyoruz.Zaten .Net FrameWork 4.5 ün otomatik seçildiğini görebiliyoruz.Next ile devam edebiliriz.


Kuruluma geçmeden önce son bir uyarı ile karşılaşıyoruz.Burada sanal makinelerde kullanacağımız virtual switch özelliğini nasıl kullanacağımızı belirlememizi istiyor.Diğer bir uyarı ise kurulumdan sonra Hyper-V konsolu üzerinden makineleri yönetebileceğimiz uyarısı.


Yukarıdaki ekrnada sanal makinelere Ip dağıtacak olan virtual switch i oluştururken hangi fiziksel ethernet kartını seçeceğimizi soruyor.Microsoftun önerisi Hyper-V kurulacak olan sunucuyu yönetmek için bir tane ethernet kartının ayrılması ve başka herhangi bir iş için kullanılmamasıdır.Yukarıda sadece bşr tane ethernet kartımız aktif ve kullanılabilir gözüküyor.Bu ethernet kartını seçip devam edersek sanal makinelere Ip dağıtacak virtual switch imiz bu ethernet kartı tarafından oluşturulacaktır.Ethernert kartını seçmeden devam edebilir ve bu etherneti sadece sunucu yönetimi için kullanabilirsiniz.Yukarıdaki ethernet kartını seçmezsek virtual switch oluşmaz.Virtual switchi daha sonra Hyper-V konsolu üzerinden de oluşturabilirsiniz.


Hyper-V rolünü kuracağımız bu sunucu üzerindeki sanal makineleri başka bir sunucuya taşımak için lokal sunucumuza sanal makineleri taşıma izni verilmesi gerekiyor.Yukarıdaki ekrandan buna izin verebilir.Buna izin verilmeden önce taşıma işlemini yapacak ayrı bir ethernet atamak isteyebilirsiniz.Böyle bir düşünceniz var ise aktifleme işlemini daha sonra yapabilirsiniz.Yine eğer bu sunucu bir cluster node u olacak ise spesifik network ayarlamaları da o zaman yapılacağı için aktifleme işlemini daha sonra yapmamız öneriliyor.Uyarıları dikkate alarak seçim yapabilir ve Next ile devam edebilirsiniz.


Sanal makine yaratılırken konfigurasyon dosyaları ve disk dosyasının default olarak nereye kayıt edileceğiniz gösteren ekranı yukarıda görebilirsiniz.Eğer burada default locationu isteğinize göre değiştirirseniz her sanal makine oluşturma zamanında farklı bir disk alanı göstermek zorunda kalmazsınız.

Yüklenecek olan role ve fatures ları yukarıdan özet halinde görebilirsiniz.En üstteki kutucuğu seçerseniz yükleme işlemi bittikten sonra gerekirse sunucu otomatik olarak restart olacaktır.;Install diyerek kuruluma başlıyoruz.


Yukarıdaki ekranda kurulum işlemş devam etmektedir.Close ile dilerseniz ekranı kapatıp başka işlemler ile uğraşabilirsiniz.Bu sırada kurulum devam edecektir.Ama dikkat edin önceki ekranda sunucu restart kutucuğunu seçmişseniz başka bir işlem yaparken  yarıda kalabilirsiniz.

 Yükleme işlemlerini Close ile kapatırsanı ve daha sonra ne durumda olduğunu merak edersiniz yukarıdaki bayrak ikonundan durumu gözlemleyebilirsiniz.Bütün role-feature yükleme ve kaldırma işlemlerini buradaki notification kısmında bulabiliriz.
Hyper-V 3.0 kurulumunu anlattığımız yazının sonuna geldik.Başka yazı ve makalelerde görüşmek üzere..

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: