Home > Active Directory, Server 2008 > Windows Server 2008 R2 Üzerine KMS Host Kurulumu

Windows Server 2008 R2 Üzerine KMS Host Kurulumu

            Merhaba ,Bu makalemizde Server 2008 R2 üzerine KMS host kurulumundan bahsedeceğiz.KMS (Key Management Server) çok kullanıcılı sistemlerde client aktivasyonlarının otomatik yapılması için tasarlanmış merkezi bir yapıdır.Herhangi bir sunucuyu KMS host olarak yapılandırırsak bütün client sistemler bir DNS kaydı ile bu sunucuya yönelenecek ve aktivasyonlar otomatik gerçekleşecektir.

İşlemlerimiz komut satırından yapacağız.İlk olarak Server 2008 R2 OS üzerinde komut satırımızı admin modu ile açıyoruz.

KMS_Command

KMS_Command

İşlemlere başlamadan önce aktivasyon işlemi yapacağımız için sunucumuzun internete açık olduğundan emin olalım ve Firewall açık ise aşağıdaki gibi exception işlemimizi yapalım.

KMS_Firewall_1

KMS_Firewall_1

KMS_Firewall_2

KMS_Firewall_2

KMS keylerini eklemek için “System32” dizini içindeki “cscript” komutunu kullanacağız.Aşağıdaki ekranda olduğu gibi dizine ulaşıyor ve komutumuzu tanıyoruz.

 KMS_2

Şimdi 2008 R2 sunucumuzu KMS hostu olarak yapılandırmak için KMS keyine ihtiyacımız var.Gerekli key bigilerini https://www.microsoft.com/licensing/servicecenter/ linkinden edinebilirsiniz.Eğer microsoftla Volume License ya da EA (Enterprise Agreement) gibi özel anlaşmanız var ise ilgili linkten gerekli KMS keylerinizi alabilirsiniz.Bu linkten 2008 R2 için KMS keyini bulup aşağıdaki gibi ekliyoruz.

KMS_ipk

KMS_ipk

2008 R2 KMs keyimizin başarılı olarak eklendiğini alt ekrandan anlayabiliriz.

KMS_ipk_2

KMS_ipk_2

Artık 2008 R2 sunucumuzu KMS hostu olarak aktif edebiliriz.Bunun için aşağıdaki /ato komutunu giriyoruz.Bu bir nevi sunucu aktivasyon işlemidir.Yani üst ekranda girdiğimiz KMs keyi ile bu sunucuyu aktive ediyoruz.Böylece bu sunucu bizim KMS hostu sunucumuz olacaktır.

KMS_ato

KMS_ato

Yukarıdaki işlemi esasında sunucu aktivasyon konsolundan da yapabilirdik.Bu işlemi sunucunun aktivasyon konsolundan yapsaydık aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşacaktık.
KMS_Aktivasyon

KMS_Aktivasyon

Yukarıdaki uyarı bizim aktivasyon işlemini KMS keyi ile yaptığımızı söylüyor.Normalde bu tür manuel aktivasyonlar MAK keyi ile yapılır.BU uyarıya biz tamam dersek bu sunucuyu ben KMS hostu olarak kullanmak istiyorum demiş oluyoruz.

Aktivasyon işleminin başarılı olduğunu aşapıdaki ekrandan kontrol edebiliriz.

KMS_Activated

KMS_Activated

Artık 2008 R2 sunucumuzu KMS hostu olarak yapılandırdık.Artık aktive olmasını istediğimiz clientların KMS keylerini sisteme ekleyebiliriz.(Windows7 – Windows8 – Server 2012 – Office)

Not: Windows 8 ve Server 2012 keylerini 2008 R2 KMs hostuna ekeyebilmek için gerekli updateleri yapmamız gerekir.Updateleri http://support.microsoft.com/kb/2885698/en linkinden edinebilirsiniz.Aşağıdaki ekrandan 2008 R2 ile updatemizi indirip sunucumuza kuruyoruz.

KMS_Update

KMS_Update

Şimdi aktive edeceğimiz clientların KMSkeylerini KMS sunucusuna ekleyelim.

Not : Windows7 ve Windows8 clientların KMS keylerini 2008 R2 sunucusuna girmeye gerek yoktur.Zaten girmeye çalıştığınızda aşağıdaki gibi hata alırsınız.

KMS_W7 Error

KMS_W7 Error

KMS HOST OFFICE AKTİVASYONU

Office aktivasyonu biraz farklı.Yine https://www.microsoft.com/licensing/servicecenter/ linkinden hangi Office versiyonunu aktif edecekseniz onun KMS lisans paketini indirmeniz gerekir.Bu paketleri internet üzerinde de bulbilirsiniz.Mesela Office 2010 KMS lisans paketini http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=25095 linkinden edinebilirsiniz.

Örnek lisans paketini aşağıdaki gibi indiriyoruz.

KMS_Office_Pack

KMS_Office_Pack

Uzantısı .exe olan indirdiğimiz paketi çalıştırdığımızda aktivasyon işlemi başlıyor ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

KMS_Office_Aktivasyon_2

KMS_Office_Aktivasyon_2

Yukarıdaki ekranda ilgili Office paketinin lisansını girip aktive etmek isteyip istemediğimizi soruyor.Evet diyerek ekranı geçiyoruz ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

KMS_Office_Aktivasyon_3

KMS_Office_Aktivasyon_3

Yukarıdaki ekranda Office 2010 nun KMS keyini giriyoruz ve aktivasyon tamamlanıyor.Aynı şekilde dilerseniz Office 2007 ve Office 2013 versiyonarınıda KMS hostuna ekleyebilirsiniz.

KMS sunucumuzun etkin bir şekilde çalıştığını doğrulamak için DNs kaydınının oluşup oluşmadığına bakalım.DNS kaydı otoamtik olarak alt ekranda gibi oluşmuş olması gerekir.

KMS_DNS

KMS_DNS

 Yukarıdaki ekranda mavi çerçeve içinde olduğu gibi bir DNS kaydınızın oluşması gerekir.Client makineleriniz bu kayıt ile KMS hostuna ulaşarak aktivasyon isteğinde bulunur.

KMS hostumuza gelen istekleri ve lisanslanan client sayısı gibi bilgileri görmek içinse alt ekrandaki komut girilir.

 KMS_16

Ekranda gördüğünüz gibi istekler gelmeye başlamış.Artık sunucumuz KMS hostu olarak hizmet verir durumdadır.

Umarım faydalı olmuştur.Başka bir makalede görüşmek dileğiyle..

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: