Home > Server 2016 > Windows Server 2016 Yenilikleri

Windows Server 2016 Yenilikleri

          Ekim 2014 ten beri yaklaşık 2 yıldır Preview sürümleri ile takip ettiğimiz Server 2016 , 26 Eylül 2016 da release oldu. Önceki windows işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows NT ailesinin bir üyesi olarak karşımıza çıkan Server 2016 bir çok yeni ve güzel özellikleri ile bize merhaba dedi. Yazımızda bu Windows Server 2016 yeniliklerinden  bahsedeceğiz. İsterseniz bence en önemlisi olan ve farklı bir yazı konusu olması gereken Container yapısı ile başlayalım.

Container Yapısı

Çok detaya girmeden değinelim.Linux sistemlerde tanıdığımız container yapısını Docker sistemi ile görmüştük. Aynı sistem Server 2016 ile Windows sistemlere de gelmiş oldu. Bu sayede artık windows üzerinde çalıştıracağımız uygulamaları işletim sisteminde bağımsız hale getirebileceğiz. Şöyle ki; Önceki sistemlerde bağımsız çalışması gereken her uygulama için ayrı bir işletim sistemi ve ayrı bir kaynak ayırmak zorundaydık. Container yapısı ile birden çok uygulama birbirinden izole edilmiş şekilde aynı işletim sistemi üzerinde çalışabilir hale geldi.

container

Şekilde de görüldüğü gibi elimizde bir fiziksel host makine , üzerine kurulmuş bir işletim sistemi var. Container teknolojisi burada devreye giriyor ve Hardware sanallaştırma yaparak aynı işletim sistemi üzerinde birbirinden tamamen bağımsız uygulamalar çalıştırabiliyoruz. Container yapısı , fiziksel kaynakların daha etkin kullanılabilmesine olanak sağladığı gibi maliyetlerimizi de düşürecektir. Bu yapı Hyper-V üzerinde de kullanılabilir , tek farkı fiziksel makinenin yerine sanal makine üzerinde kullanılmasıdır.

Nano Server

Bir başka önemli özellik ise Nano Server ile geldi. Farklı bir işletim sistemi versiyonu olarak karşımıza çıkan Nano Server , 350 MB gibi bir alana kurabileceğimiz bir versiyon. Server Core işletim sistemine benzeyen Nano , üzerinde çalışan servislerin ve proceslerin daha az olması sebebi ile oldukça az kaynak tüketmektedir. Bu konuda Server Core versiyonun pabucunu dama atmıştır. Diğerlerine nazaran aldığı güncelleme sayısı az olduğu için yeniden başlatma gereksinimi de oldukça azalmıştır. Server Core yapısında olduğu gibi GUI yapısına geçişi olmayan bu yapıda yönetim powershell üzerinden yapılabilmektedir.350 MB lık bir footprint ve açık port sayısının az olması sebebi ile en güvenli işletim sistemi versiyonu olduğunu söylemekte fayda var. Hyper-V Cluster yapılarda da desteklenen bu sistem Server 2016 nın maestro su olacağa benziyor. Aşağıdaki şekil ile farkları biraz daha anlayalım.

nano

Nesned Virtualization 

İç içe sanallaştırma olarak tarif edebileceğimiz bir sistem karşımızda. Önceki Hyper-V versiyonlarında sanal makine içerisinde Hyper-V rolünü yüklemeye çalıştığımızda bunu yapamayacağımız ile ilgili bir hata alırdık. Artık bunu yapabilir hale geldik.Yani sanal bir sistem içerisine yeni bir sanal sistem kurabiliyoruz. Server 2016 ya bu özelliğin yolunu Container yapısının açtığını söylemekte fayda var. Bu özellik sayesinde lab veya test ortamları için ayrı bir fiziksel sunucuya ihtiyaç olmadan çalışabiliriz.

Host Guardian Service and Shielded VMs

Bu özellik sayesinde sanal makineleri daha güvenli hale getirebiliyoruz. Mevcut yapılarda kimlik bilgileri kötü niyetli kişiler tarafından bir şekilde ele geçebiliyor ve bu kişiler sunucularda istediği gibi at koşturabiliyor. Böyle durumlar için artık sanal makineler daha korunaklı durumda. Bu özellik sayesinde kullanıcı sanal makineyi dışarı çıkarsa bile lokalinde çalıştıramayacak ya da içerisinden usb ile bir bilgi aldığında bu bilgiyi kendi lokalinde açamaz hale gelecektir.(BitLocker). Eğer sanal makinelerimiz korumalı değilse daha sonradan korumalı hale dönüştürebiliriz.

shielded-vm

Rolling upgrades for Hyper-V

Bu özellik sayesinde Hyper-v 2012 R2 yapımızı Hyper-V 2016 ya donanım gerekmeksizin upgrade edebileceğiz. Mevcut olan Hyper-v 2012 R2 yapısından bir node çıkarılıp bu node üzerine Server 2016 yüklendikten sonra mevcut cluster yapısına dahil edilir. Default olarak mixed modda geldiği için  yeni Hyper-V 2016 sunucusuna mevcut sanal makine ve roller taşınabilir. Bu esnada function level 2012 R2 dir.Taşıma işlemleri bittikten  ve tüm node lar 2016 olduktan sonra powershell üzerinden  “Update-ClusterFunctionalLevel” komutu girilerek function level yükseltilir ve tüm yeni Hyper-V 2016 özellikleri kullanılabilir hale gelir. Yükseltme işleminin geri dönüşü yoktur. Yükseltmeden sonra yeni bir 2012 R2 sunucusu cluster sisteme dahil edilemez.

hyper-v-upgrade

Hot add & remove of virtual memory network adapters

Önceki Hyper-V versiyonunda çalışan bir sanal makinenin RAM değeri eğer statik ise makineyi kapatmadan bunu değiştiremiyorduk,ancak dynamic verilmişse değiştirebiliyorduk. Bu özellik sayesinde RAM değeri statik verilmiş olsa bile sanal makineyi kapatmadan bu değer ile oynayabiliyoruz. Aynı şekilde makineyi kapatmadan yeni bir network kartı eklemek artık mümkün.

Storage Replica

Aslında bu önceki Hyper-V versiyonunda olan bir özellik fakat Server 2016 ile daha gelişmiş özelliğe sahip hale geldi. Önceki versiyonda asenkron bir replikasyona izin verilmiyordu. Artık senkron ve asenkron seçimi bize bağlı olarak storage replica yapabiliyoruz. Bu bize senaryoya göre daha hızlı bir felaket kurtarma seçeneği sunuyor.

Production Checkpoint

Eski versiyonlarda varolan snapshot ya da checkpointin yanına bir de Production CheckPoint eklendi. Bu özellik sayesinde kayıpsız bir geri dönüş gerçekleştirebileceğiz. Artık Exchange gibi SQL gibi gelişmiş uygulamaları sanal makinelerde çalıştırabilir hale geldik. Bu tür gelişmiş yapılar sürekli güncel loglar üretmektedir. Bu tür yapılarda production checkpoint alınırsa geri dönüş sırasında güncel loglarla konuşarak kayıpsız bir geri dönüş sağlanacaktır.

Multiple Desktop

Client tarafında Windows 10 ile hayatımıza giren Multiple Desktop sayesinde birden fazla dekstop ekranında çalışabilir hale geldik. Sunucu tarafında da aynı özellik bekleniyordu ve beklenildiği gibi Server 2016 ile de birden fazla desktop ekranında çalışabiliyoruz.

MultiPoint Services

Önceki sistemde bir server versiyonu olarak karşımızdaydı.MultiPoint Server kurabiliyor bu sunucuyu sadece bu amaç için kullanıyorduk. Bu bize bir nevi NComputing sağlıyordu.Thin Clientlar bu sunucuya bağlanıyor ve burada çalışabiliyordu.20 kullanıcıya kadar desteklenen bir yapıydı. Server 2016 ile birlikte bu yapı bir service haline geldi.Artık Server 2016 sunucusu üzerinde bu servisi yükleyerek aynı işlemleri yapabiliyoruz.Ayrıca 20 kullanıcı sınırlaması da kalkmış durumda.

multipoint-service

Linux Secure Boot

Server 2012 ile birlikte gelen Generation2 yapısı ile daha güvenli ve daha performanslı bir sanal makine oluşturmak mümkün hale gelebilmişti. Yalnız bu  yapıyı windows makinelerde kullanabiliyorduk. Artık Server 2016 ile birlikte Linux sanal makineleri de bu yapı ile kurabiliyor ve makine açılışlarını daha güvenli hale getirebiliyoruz.

PowerShell Direct

Bu özellik sayesinde çalışan sanal makinelere PowerShell ile bağlanıp yönetebilir hale geldik.

Gördüğünüz gibi Server 2016 köklü yenilikler ile geliyor.Bu yazıda belirgin yeni özelliklerini anlattık.Sonraki yazılarımızda daha detaya inmeye çalışacağız.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: