Home > Server 2016 > Windows Server 2016 Nano Nedir ?

Windows Server 2016 Nano Nedir ?

             Eylül ayında tanıtımı yapılan Server 2016 ailesinde gözümüze çarpan en önemli özelliklerden biri olan Nano Server yapısını inceleyelim. 2008 yılına kadar server işletim sistemleri full sürümleri ile geliyordu. 2008 yılında daha az kaynak çalıştırarak aynı ya da daha çok performans elde etme amaçlı Server Core sürümü piyasayı sürüldü. Bu bir nevi full sürümün indirgenmiş haliydi. İşte Nano Server da Server Core işletim sisteminin indirgenmiş hali diyebiliriz.

Kısa bir hikaye ile açıklamaya çalışalım. Saçları uzun olan bir kişi , sürekli jole sürmesi ve saçlarının dökülme riski nedeniyle berebere gider ve saçlarını kısaltmak ister. Saçlarını kısalttıktan sonra ise şikayetleri bitmez. Her sabah uyandığında saçlarını düzeltmek zorunda kaldığı için berbere tekrar gider ve saçlarını üç numaraya vurdurur:) . Artık sabah kalktığında saçlarını düzeltmek zorunda kalarak zaman kaybetmediği gibi , jole sürmesine gerek kalmadığı için saç dökülme riskinide azaltmış olacaktır. Burada uzun saçlı arkadaş önce Full sürüm iken daha sonra Server Core olmuş en sonunda da Server Nano olmuş dersek derdimizi anlatabilmiş oluruz umarım:)

Yani Windows ailesi Server Nano ile daha güvenli ve daha hızlı bir hale geldi. Windows işletim sistemi ailesinin zamana göre değişimine aşağıdaki şekilden bakalım.

servernano

Görüldüğü gibi Server Core 2008 yılında hayatımıza girdi.2012 yılında gelişmiş özelikleri ile devam eden Server Core 2016 yılında da devam etmektedir. 2016 yılında ek olarak Server Nano hayatımıza girdi ve daha minimal düzeyde aynı işlemleri yapmaya başladı. Server Core işletim sisteminde GUI Interface geçişine izin verilmekte iken Nano da geçiş yoktur. Yani Server Core kurulduktan sonra Full sürüme geçiş yapabiliriz fakat Nano kurulduktan sonra geçiş yapmak mümkün olmuyor.

servercorenano

Nano Server ın footprint dediğimiz disk üzerinde kapladığı alan oldukça düşük. Bu nedenle diğerlerine nazaran oldukça güvenli. Bunun yanında aldığı güncelleme sayısı da oldukça düşük olduğundan yeniden başlatma gereksinimi de oldukça minimum düzeyde. Kurulum süresi de kısalan Nano server üzerinde açlışan process ve servis sayılarıda diğerlerine nazaran oldukça az. Bu da güvenliğin artmasında farklı bir unsur olarak gözümüze çarpıyor. Kurulumdan sonra eklenebilecek role ve features ların binary dosyaları sistemin dışında tutulmuş olması disk üzerinde kapladığı alanı azalmasında büyük etken.

Nano işletim sistemde yönetim console üzerinden ya da remote desktop ile yapılamıyor. WMI veya Powershell ile uzaktan bağlantı yaparak sistemi yönetebiliyoruz. Yönetim için gelişmiş düzeyde powershell komutları bizi bekliyor diyebiliriz. Uzaktan yönetim için ayrıca geliştirilmesi beklenen bir web yinetim aracı olacak. Bu web-based management araç ile sadece Nano işletim sistemini değil Core ve GUI tabanlı Server işletim sistemlerini de yönetebiliyor olacağız.

Nano Server , Server 2016 kurulum sürecinde henüz karşımıza gelmiyor.Nano Server sunucuyu powershell komutları kullanarak sanal ya da fiziksel bir makine üzerine kurabileceğiz.Bunlara ilerki yazılarımızda değineceğiz.Windows Server 2016 aşağıdaki kurulum seçenekleri ile karşımızda.

→ Server Full (with GUI)
→ Server Core (without GUI)
→ Nano Server (zero-footprint)

Şimdi Server Core ile Server Nano arasındaki farklara birazda rakamsal bakalım.

nanoservervhd

Server Core da kurulum süresi 300 sn gibi süre iken Nano Server da kurulum süresi 40 sn ye kadar düştüğü gözüküyor. Kurulumu başlattıktan sonra bir su içip geleyim dediğinizde Nano Server kurulumuş oluyor. Yine yukarıda bahsettiğim gibi footprint dediğimiz disk üzerinde kaplanan alana baktığımızda Server Core da 4.84 GB gibi rakam varken Server Nano 0.4 gb gibi küçük bir alana kurulabiliyor. Bu kurulumları biz sanal makine olarak yaptığımızda ise Server Core daki Vhd boyutu 6.3 GB iken Server Nano daki Vhd boyutu 0.41 GB olarak karşımıza çıkıyor.

nanoupdates

Yukarıdaki şekilde de bir yıl içerisinde alınan update sayıları ve yeniden başlatma gereksinimleri var. 2014 yılı baz alındığında Full Server GUI işletim sisteminde 26 önemli update yayımlanırken , Server Core işletim sisteminde 23 update yayımlanmış. Eğer Nano Server olsaydı o yıl içerisinde sadece 9 update yayımlanacaktı. Aynı şekilde Full Server GUI işletim sisteminde 23 critical update yayımlanırken , Server Core işletim sisteminde 8 critical update yayımlanmış. Server Nano olsaydı bu rakam 2 ye düşecekti.Bu updateler neticesinde Full Server GUI de 11 yeniden başlatma gereksinimi olmuşken , Server Core da 6 yeniden başlatma ihtiyacı olmuş.Server Nano olsaydı yeniden başlatma ihtiyacı 3 olacaktı.

nanoservices

Yukarıdaki şekilde gözüktüğü gibi işletim sisteminin açılışı sırasında Server Core üzerine 98 sürücü yüklenirken Server Nano üzerine 73 sürücü yükleniyor. Sistem kurulduktan sonra Server Core üzerinde çalışan servislerin sayısı 46 iken Server Nano üzerinde çalışan servis sayısı sadece 22. Açık olan port sayısına baktığımızda Server Core da bu rakam 31 iken Server Nano da 12 port açık durumda gözüküyor.

Bu rakamlardan da anlıyoruz ki Server Nano diğer işletim sistemi versiyonlarına göre daha az kaynak ile daha hızlı başlama, daha az update , daha az footprint ve daha güvenli bir mimari karşımıza çıkarıyor.

Şimdi de bu güzel mimari Server Nano yu nerelerde kullanabileceğimize bakalım.

→ Hyper-V sistemlerinde kullanabileceğiz.Hyper-V cluster sistemlerinde fiziskel bir node olabileceği gibi Hyper-V içinde bir sanal makine olarakta kurulabilecek.

→ Bir depolama çözümü olarak kullanabileceğiz.Yani SMB destekli bir File Server sunucusunu Nano üzerine kurabileceğiz.

→ DNS server olarak yapılandırabileceğiz.

→ IIS üzerinden web yayını yapan bir siteyi Nano Server olarak yapılandırabileceğiz.

→ C#, Java, Node.js, Python, MySQL, OpenSSL gibi platformlarda bu yapıda desteklenmektedir.

→ Bulut içerisinde çalışan yeni nesil uygulamalar ya da .Net Framework gibi CoreCLR tabanlı uygulamalarda Server Nano tarafından desteklenmektedir.

Server Nano üzerinde active directory  , group policy , System Center Configuration Manager ve System Center Data Protection Manager gibi System Center ürün aileleri desteklenmiyor.

Bu mimari ve özellikleriyle şimdiden Windows Server ailesinin gözbebeği olan Server Nano ilerki yıllarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: