Home > Server 2016 > Windows Server 2016 Nano Kurulumu

Windows Server 2016 Nano Kurulumu

                  Eylül ayında release edilen ve  Server Core ile benzer özellikler taşıyan Server 2016 Nano , disk üzerinde daha az yer kaplayan , daha hızlı başlayan , daha az güncelleme aldığı için daha az yeniden başlatma gereksinimi olan , daha az sayıda çalışan servis ve processleri olan , sadece 64 bit sistemlerde çalışan  bir sunucu olarak karşımıza çıktı. Log on yeteneği oldukça kısıtlı olan bu sunucuya VmWare ESX te olduğu gibi sadece birkaç IP ve policy ayarlarını yapabilmek için console girişi yapabiliyoruz. Bunun haricindeki yönetim işlemleri için powershell,WMI gibi araçları kullanabileceğiz. Nano ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz daha önce yazdığım Windows Server 2016 Nano yu inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda Windows Server 2016 Nano kurulumu ve bazı yönetim işlemleri yapacağız. Kuruluma geçelim.

Kurulumu fiziksel ya da sanal bir makine üzerine yapmak mümkün. Biz bu yazıda sanal bir makine üzerine yapacağız. Şu anda Server 2016 kurulum ekranında Core,Standart ve Datacenter seçenekleri mevcut. Henüz Nano ile ilgili bir seçenek gelmiş değil , belki kararlı versiyonlarda bunu koyabilirler. Kurulum için gerekli olan tüm dosyalar Server 2016 ISO su içerisinde mevcut. Biz bu dosyaları kullanarak kurulum yapacağız.

Kurulum adımlarını yazalım.

1-Server 2016 ISO içerisinden gerekli olan dosyaları kopyala
2-Powershell Modülü Import Et
3-Nano Server Vhd Oluştur
4-Bu Vhd ile Hyper-V üzerinden Sanal Makine Oluştur.

Yapacağımız işlemleri Windows 8.1 , Windows 10 , Server 2012 R2 ya da Server 2016 üzerinden yapabiliriz. Gireceğimiz powershell komutları bu işletim sistemlerinde destekleniyor.

1-Server 2016 ISO içerisinden gerekli olan dosyaları kopyala

Server 2016 ISO mount –> (D:)
Server 2016 ISO sunu sisteme bağladıktan sonra .\NanoServer\NanoServerImageGenerator altındaki aşağıdaki 3 adet dosyayı bizim belirlediğimiz bir dizine atıyoruz. Bu dizin C:\Nano olacak.

NanoServer_1.png

nanoserver_2

Buradaki “NanoServerImageGenerator” dosyası  ile .wim uzantılı Nano Imajını VHD ye dönüştüreceğiz.

2-Powershell Modülü Import Et

“New-NanoServerImage” komutunu kullanarak VHD dönüşümü yapacağımız dosyayı öncelikle  powershell  ile  import ediyoruz.

Dosya –> C:\Nano\NanoServerImageGenerator.psm1

nanoserver_3

Yukarıdaki gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi uzak bilgisayardaki komutların çalışmasının engellenmiş olmasıdır. Bunu “Get-ExecutionPolicy” komutu ile görebiliriz.

“Set-ExecutionPolicy  -Unrestricted” komutu ile bu engeli açıyoruz ve import işlemini aşağıdaki gibi gerçekleştiriyoruz.

nanoserver_4


3-Nano Server Vhd Oluştur

PS C:\> New-NanoServerImage -Edition Standard -MediaPath D:\ -BasePath C:\Nano -TargetPath C:\Nano\NanoServer.vhdx -DeploymentType Guest -ComputerName NanoServer -Storage -Package Microsoft-NanoServer-IIS-Package

Komutumuz yukardaki gibi olacak.
-Edition 〉 Nano Server versiyonunu belirliyoruz.
-MediaPath 〉 Server 2016 ISO sunun mount edildiği dizin.
-BasePath 〉 Nano Server dosyalarının olduğu dizin.
-TargetPath 〉 Nano Server vhd dosyasını oluşturacağımız dizin.

Bunları bilmemiz yeterli. Eklenmek istenen Package kısmına sonra değineceğim. Şimdi komutu girelim.

nanoserver_5

Komutu girdikten sonra bizden bir administrator şifresi girmemizi isteyecektir. Bu şifreyi unutmayalım, bu belirleyeceğimiz şifre ile Nano nun console ekranına giriş yapacağız. Kurulum işlemi birkaç dakika sürebilir. İşlem bittikten sonra belirlediğimiz dizine NanoServer.vhdx dosyasının gelmiş olması gerekir. Aynı zamanda C:\Nano dizinine kurulum ile ilgili farklı dosyalarda gelecektir.

nanoserver_6

Packages kısmına gelecek olursak; NanoServer.vhdx sanal makinesini oluştururken bu makineyi hangi amaçla kullanacağımızı da belirleriz. Bu makine web sayfası barındıran IIS sunucu olabileceği gibi bir DNS sunucu ya da bir File Server da olabilir. Bu paketlerin imajın dışında tutulduğundan önceki yazımızda bahsetmiştik. Bunun sebebi ise daha az yer kaplaması sayesinde güvenlik tehdidinin indirgenmesiydi. Yukarıdaki komutta biz örnek olması açısından IIS Paketini yükledik. İlgili tüm paketleri aşağıdaki dizinden görebilirsiniz.(D:) dizini Server 2016 ISO sunun olduğu dizin.

nanoserver_7

4-Bu Vhd ile Hyper-V üzerinden Sanal Makine Oluştur. 

Bu kısımda açıklama yapmadan seri olarak ekran görüntüleri ile Hyper-V üzerinde sanal makine oluşturma işlemini göstereceğiz.

Sanal makineyi oluşturacağım Hyper-V, Server 2016 cluster sistemde çalışan bir Hyper-V sistemidir. İlk olarak cluster sistemde Nano 2016 dizini oluşturduktan sonra içine de oluşturduğumuz NanoServer.vhdx dosyasını kopyalıyorum ve kurulum işlemine başlıyorum.


Ethernet kartı olarak benim daha önce sanal makineler için oluşturduğum VMs adında bir ethernet tanımladım. Sizde sizin belirleyeceğiniz bir Ethernet  kartı  tanımlayın ki IP verebilelim.

Saniyeler süren bir kurulum işleminden sonra makinemiz hazır. Son halinin ekran görüntüsünü vererek yazımızı bitirelim.

nanoserver_15

Bir sonraki yazımızda Nano Server olarak kurduğumuz bu sunucuyu yapılandıracağız.

  1. No comments yet.
  1. 23 December 2016 at 08:50

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: